top of page
  • Yazarın fotoğrafıSelvico

Besinler ödül ya da ceza değildir!

Güncelleme tarihi: 2 May 2023

Korkmayın. Neyse ki hepimiz hali hazırda insan olduğumuz için yemek üzerinden ödül-ceza kavramıyla eğitilmeye ihtiyacımız yok.

Minik dostlarımıza ödül maması verebiliriz. Veteriner arkadaşlarımız o konularla ilgileniyor.


Tüm haftaiçi boyunca olması gerekenden çok daha düşük kaloriyle beslenip haftasonu ödül niyetine hamburger yemeniz size kilo verdiriyorsa bunun asıl sebebi hamburgeri yalnızca "ödül günü"nüzde yemiş olmanız değil, KALORİ AÇIĞI YAKALAMIŞ OLMANIZDIR.


"Spor yaptığım için ödülü hakettim!""Spor yaptım bu yüzden haftasonu hamburgeri hakettim." diyip spor yaptığımız zamanlarda gözümüzde ÖDÜL haline getirdiğimiz hamburger, spor yapmadığımız günlerde bizim için CEZA oluyor. Spor yapmadan hamburger yiyemeyeceğimizi düşünüyoruz, eğer yersek kendimizi cezalandırıyoruz ve besinleri etiketlemeye başlıyoruz.


Karnımız açsa ve yemek yememiz gerekiyorsa o hamburger bizim için ödül değil ihtiyaçtır. Beslenme, uyuma gibi temel ihtiyaçlarımız için de bu denli çaba harcamamıza neyse ki gerek yok.


Düzenli olarak spor yapmaya başladıysanız, o hafta kendi beslenme hedeflerinize uyduysanız bunu yemekle ödüllendirmek yerine daha farklı şeylerle ödüllendirin. Örneğin beslenme hedefleriniz için beslenme ajandası, daha motive spor yapabilmek için ise güzel bir eşofman.


Ama bu ödül kocaman bir hamburger menüsü olmamalı.

39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page